PROGRAM PROJEKCJI

MIEJSCA WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH:

Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12:

- Sala widowiskowa (parter)

- Sala kinowa (1 p.)

- Klub Festiwalowy „Mrówkojad” (poziom -1)

ACK „Chatka Żaka”, ul. Idziego Radziszewskiego 16

Galeria Labirynt, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5

WSZYSTKIE POKAZY, WARSZTATY I WYDARZENIA
TOWARZYSZĄCE W RAMACH LFF 2018 SĄ BEZPŁATNE.

3.11.2018 SOBOTA

SALA WIDOWISKOWA

16:00-17:20

NIETYPOWE PARY

Wygnanie utracone, reż. Fisnik Maxhuni (Szwajcaria, Kosowo) 2016, 29’

Emir przemyca ludzi z Serbii na Węgry. Tym razem przewozi młodą dziewczynę z Kosowa. Jego mocodawcy planują zrobienie z niej prostytutki, a Emir staje przed największym dylematem w swoim życiu. Film nagrodzony na MFF w Locarno. Polska premiera.

Niewidzialnie, reż. Áron Szentpéteri (Węgry) 2017, 30’

Dwoje ludzi spotyka się na niewidzialnej wystawie. Z czasem zbliżają się do siebie. Ale czy będą w stanie przekroczyć własne granice? Film prezentowany m.in. na MFF w Cannes.

Ani jednej linii, reż. Víctor E.D. Somoza (Hiszpania) 2017, 17’

Jak co dzień Encarna i Rosario spotykają się w lokalnej kawiarni. Ale dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Dzisiaj zmienią temat rozmowy. Polska premiera.

17:30-19:00

MISTRZOWIE GATUNKU

Kapitalistis, reż. Pablo Muñoz Gómez (Belgia, Francja) 2017, 14’

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, a 5-letni syn niezbyt zamożnego kuriera Georgesa marzy o nowym tornistrze. Niestety, o najdroższym w sklepie… Film nagrodzony m.in. na MFF w Locarno.

Żuk na końcu ulicy, reż. Joan Vives Lozano (Hiszpania) 2017, 19’

Amadeo mieszka w małym miasteczku ze swoim teściem. Pewnego dnia Lolín, sprzedawczyni ryb, podczas dekapitowania węgorza ma wizję: Amadeo umrze za siedem dni. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

Rodzina na sprzedaż, reż. Sebastien Petretti (Belgia) 2017, 14’

Xav wychowuje się w rodzinie, która prowadzi sex shop. Gdy kończy 18 lat, postanawia zmienić coś w swoim życiu. Polska premiera.

Biały, reż. David Moya (Wielka Brytania) 2017, 15’

Po śmiertelnym zatruciu podczas rejsu biały mężczyzna trafia do niezwykłego biura zajmującego się reinkarnacjami. Dowiaduje się, że w następnym wcieleniu nie może być biały. To wywołuje dziwaczną rozmowę. Polska premiera.

Do samodzielnego złożenia, reż. Astrid Thorvaldsen, Erik Paulsen (Norwegia) 2017, 21’

Rune i Pernille odkrywają, że ich stolik uległ niespodziewanemu zniszczeniu. Wybierają się więc na zakupy. Nie wiedzą, że właśnie padli ofiarą spisku. Polska premiera.

19:10-20:50

MISTRZOWIE TEMATU CZ. 1

Dziadek, reż. Amar Kaushik (Indie) 2016, 22’

Rolnik dowiaduje się, że ma raka płuc i umrze za kilka tygodni. Zaczyna więc kopać grób. Ale życie zaskoczy go jeszcze raz. Film nagrodzony na Berlinale.

Sweet Home Czyżewo, reż. Jakub Radej (Polska) 2017, 28’

Doba z życia chłopaka, który wraca ze Stanów do rodzinnego miasteczka. Po kilkuletniej emigracji zarobkowej zamierza otworzyć interes życia. Czy Marcinowi uda się odbudować relację z dawną miłością, Krysią? Film nagrodzony na KFDF „Młodzi i film”.

Oblężenie, reż. István Kovács (Węgry) 2018, 23’

Samotna kobieta w ogarniętym wojną Sarajewie wyrusza w podróż w poszukiwaniu wody. Ani jej sąsiedzi, ani snajperzy nie są w stanie jej powstrzymać. Film nominowany do studenckiego Oscara. Polska premiera.

Cavello, reż. Sven Bresser (Holandia) 2016, 23’

Kai i Thomas, dwóch 12-latków, są nierozłączni. Łączy ich wielka przyjaźń do momentu, gdy w ich klasie pojawia się nowa dziewczyna, która wpada Thomasowi w oko. Film nominowany do Nagrody Tuschinskiego. Polska premiera.

21:00-22:10

SZALONA MŁODOŚĆ

Psie mięso, reż. Kseniya Tischenko (Rosja) 2017, 31’

Trzech młodych mężczyzn wyrusza w szaloną podróż. Docierają do opuszczonego domu i przygotowują kolację. Gdy jeden z nich oznajmia, że będą jedli psie mięso, najmłodszy wszczyna bunt. Nagroda publiczności na MFF Etiuda&Anima.

Goździk, Lilia, Róża, reż. Maju de Paiva (Brazylia) 2018, 20’

Ce, pulchna 8-latka, znajduje zwłoki kobiety. To wydarzenie drastycznie zmieni życie jej i jej siostry Sary. Polska premiera.

Zgiełk światła, reż. Valentin Petit (Francja) 2018, 23’

Pablo i Marius dokonują niepokojącego odkrycia. Ich koleżanka Lou potrafi syntetyzować na dźwięk światło, które na nią pada. Ale gdy wkrótce staje się narzędziem ich muzycznych doświadczeń, jej dar zmienia się w przekleństwo... Polska premiera.

SALA KINOWA

10:00-11:30

MAŁE MRÓWKOJADY 6+

Chmura i wieloryb, reż. Alyona Tomilova (Rosja) 2016, 4’

Historia przyjaźni małej chmurki i wielkiego wieloryba. Film prezentowany m.in. na Animafest Zagreb.

Huśtawka, reż. Cha Yoo-kyung (Korea Płd.) 2017, 10’

Dziewczynka chce zaprzyjaźnić się z kimś w swoim wieku. Ale nie jest to takie proste, jak myślała.
Film nagrodzony na MFFK w Clermont-Ferrand.

Wyspa, reż. Max Mörtl, Robert Löbel (Niemcy) 2017, 3’

Na maleńkiej wysepce gromada egzotycznych stworzeń wciąż na siebie trafia. Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym, KLIK! Amsterdam i MFF StopTrik.

Malarz nieba, reż. Angel Chong Shao Wen, Cheryl Hooi Li Feng, Shirley Tan Shi Yi, Tan Wei Lin (Singapur) 2017, 5’

Czy dziecięce rysunki na ścianach mogą zmienić świat?

Owcze sztuczki, reż. Sylvia Unglaub (Niemcy) 2017, 5’

Miłośnik kwiatów i głodna owca stają naprzeciwko siebie w walce o wyjątkowy okaz. Ale obiekt ich konfliktu wcale nie jest taki bezbronny, jak się wydaje. Polska premiera.

WARSZTATY DLA RODZIN

Obowiązują wcześniejsze zapisy - formularz rejestracyjny znajduje się tutaj

12:30-14:00

MAŁE MRÓWKOJADY 12+

Jak Tommy Lemenchick został legendą siódmej klasy, reż. Bastien Alexandre (Kanada) 2017, 10’

Ofelia jest 11-latką z kompleksem: nigdy nie całowała się z chłopakiem. By to zmienić, najpierw musi znaleźć odpowiedniego kandydata, a następnie doprowadzić do sytuacji, w której po raz pierwszy zostanie pocałowana. Film prezentowany m.in. na MFF w Tribece. Polska premiera.

Cisza, reż. Kim Hyo-Mi (Korea Płd.) 2016, 14’

Mi-Joo zaprasza koleżanki na imprezę urodzinową. Ale dziewczyny wolą bawić się z Tofu, psem jednej z nich. Zazdrosna Mi-Joo postanawia porwać psa. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy. Polska premiera.

Dni kota, reż. Jon Frickey (Niemcy) 2018, 11’

Jiro choruje, więc ojciec zabiera go do lekarza. Nie miejscu okazuje się, że chłopiec ma… kocią grypę. Film prezentowany m.in. na Berlinale. Polska premiera.

Biały duch, reż. Aude Thuries (Francja) 2017, 25’

Unikanie momentów ciszy w rozmowie jest prawdziwą sztuką. A pracą pana Białego jest ich powodowanie… Film prezentowany m.in. na MFF w Palm Springs.

Kwiat odnaleziony!, reż. Jorn Leeuwerink (Holandia) 2017, 7’

W środku lasu rośnie piękny czerwony kwiat. Gdy nagle znika, Myszka postanawia go odnaleźć. Film nagrodzony na MFFA KLIK! w Amsterdamie. Polska premiera.

WARSZTATY DLA RODZIN

Obowiązują wcześniejsze zapisy - formularz rejestracyjny znajduje się tutaj

18:00-19:30

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Kawki na drodze, reż. Olmo Omerzu (Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia) 2018, 85’

Mára i Heduš wsiadają do skradzionego samochodu, by odwiedzić dziadka jednego z chłopców. Jadąc starym Audi, najpierw popisują się przed sobą, a potem chcą zaimponować dziewczynie, którą spotykają przy szosie. To połączenie łotrzykowskiej opowieści z kinem drogi zostało nagrodzone za reżyserię na tegorocznym MFF w Karlowych Warach. Czeski kandydat do Oscara.

20:00-22:30

KINOJADY POWER 2018 – POKAZ FINAŁOWY

Multimedialny pokaz efektów pracy twórców mediów z całego świata, którzy od 23.11.2018 realizowali w Lublinie niezależne produkcje (w tym filmy krótkometrażowe, gry wideo i VR). Przewidziane pokazy na gogle VR. Więcej informacji – http://kinokabaret.pl.

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

10:00-16:00

ZANIM ZROBISZ UJĘCIE: WARSZTATY REALIZACJI FILMOWEJ

18:00-19:30

LFF I PRZYJACIELE:

POKAZ FILMÓW Z UFF 2018

UFF istnieje od 8 lat, w ciągu których z wydarzenia regionalnego urósł do rangi ogólnopolskiego młodzieżowego konkursu filmów krótkometrażowych. Finał UFF organizowany jest każdej wiosny w Centrum Kultury w Lublinie, gdzie nagradzani są młodzi, obiecujący filmowcy. Poza konkursem UFF to także szeroka gama imprez edukacyjnych skierowanych do nastolatków, m.in. warsztaty i debaty filmowe oraz spotkania z zawodowymi filmowcami.

21:00-22:30

STAND UP


04.11.2018 NIEDZIELA

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:20

KOBIETY O KOBIETACH

Marlon, reż. Jessica Palud (Francja) 2017, 19’
Marlon po raz pierwszy odwiedza matkę w więzieniu. Dziewczyna, chroniona przez rodzinę, uparcie wierzy, że jej matka wciąż jest jej bohaterką z dzieciństwa. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand i MFF w Toronto. Polska premiera.
Obcy kraj, reż. Laura Pousa (Hiszpania) 2018, 21’
Historia przyjaźni dwóch kobiet, które więcej dzieli niż łączy. Polska premiera.
Pola, reż. Edyta Rembała (Polska) 2017, 20’
11-letnia Pola nie może pogodzić się z wyjazdem matki do pracy za granicę. Postanawia uciec. Zabiera ze sobą młodszą siostrę. Film prezentowany m.in. na FPFF w Gdyni.
Era Wodnika, reż. Fanni Szilágyi (Węgry) 2016, 20’
Cztery kobiety wyruszają w podróż do Transylwanii, by jedna z nich mogła urodzić dziecko w konkretnym miejscu. Ale przeznaczenia nie da się oszukać... Polska premiera.

18:30-20:00

MISTRZOWIE EMOCJI - CZ. 1

Małe rączki, reż. Rémi Allier (Francja) 2017, 15’
Leo jest synem dyrektora zakładu przemysłowego. Kiedy załoga dowiaduje się, że kierownictwo zamierza zamknąć fabrykę, jeden z pracowników uprowadza Leo, by zapewnić sobie lepszą pozycję negocjacyjną. Film nagrodzony m.in. na MFFK w Brukseli. Polska premiera.
Nazywam się Julita, reż. Filip Dzierżawski (Polska) 2017, 28’
Matka Julity odsiaduje dożywocie za zamordowanie swojego męża i syna. Nie chce spotkać się z córką. Julita zgłasza się do programu „Świadectwo” i wchodzi do więzienia, żeby się z nią skonfrontować. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Dopóki jest morze, reż. Francesco De Giorgi (Włochy) 2017, 23’
Antonio wraca do domu. Musi porozmawiać ze swoim najlepszym przyjacielem Sandro. Nie widzieli się od tragicznego wydarzenia, które zmieniło ich życie na zawsze. Ale teraz Antonio wie, że wkrótce coś się wydarzy. Film nagrodzony na MFF w Rzymie. Polska premiera.
Nic się nie stało, reż. Sándor Csoma (Węgry) 2017, 25’
Kata mieszka bloku z mężem i 12-letnim synem Petim. Ich życie wydaje się idyllą, dopóki pewnego dnia coś strasznego nie przytrafi się Petiemu. Rodzice mają jedną noc na decyzję, co z tym zrobić. Polska premiera.

20:10-21:40

SZKOŁA ŻYCIA

Dobra nauka, reż. Gu Yu (Francja) 2017, 30’
Zbliżają się egzaminy końcowe. Peipei, opuszczona przez rodziców, gnębiona przez nauczycieli i innych uczniów, chce dostać się się na studia artystyczne. Nie umie jednak podporządkować się zasadom instytucji.
Tryb wyciszenia, reż. Lena Lanskih (Rosja) 2017, 18’
Nastolatka pogardzana przez rówieśników chce w końcu stać się kobietą. Jest w stanie wiele poświęcić, by spełnić swoje marzenie. Polska premiera.
Superpower Girl, reż. Soo-Young Kim (Korea Płd.) 2017, 24’
Mina jest najlepsza w klasie, w centrum uwagi wszystkich. Juri to jej kompletne przeciwieństwo. Pewnego dnia Mina nie może zamknąć powiek, a Juri odkrywa w sobie super-moce. Polska premiera.
Aquathlon, reż. Alexey Shabarov (Rosja) 2017, 16’
Matka zapisuje swojego syna na nietypowe lekcje pływania. Po pierwszych zajęciach nastolatek postanawia sprzeciwić się apodyktycznemu trenerowi. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.

SALA KINOWA

14:00-16:00

WARSZTATY DYSTRYBUCJA NIEZALEŻNYCH PRODUKCJI MEDIALNYCH”

17:00-18:30

FILMOWI LUBELACY: GRZEGORZ SZCZEPANIAK

Najbrzydszy samochód świata, reż. Grzegorz Szczepaniak (Polska) 2017, 47’

70-letni Bogdan nie ma nic oprócz 51-letniego Wartburga, zwycięzcy konkursu na Najbrzydszy Samochód Polski oraz nikogo oprócz 94-letniej matki Kazimiery, z którą, kiedy tylko może, podróżuje swoim Wartburgiem po całym kraju. „Najbrzydszy Samochód Świata” to dokumentalny film drogi, który w zabawny i ciepły sposób opowiada o niezwykłej relacji matki i syna. O potrzebie bycia razem, o chwilach gniewu i chwilach szczęścia, o pogodnym i nieco zwariowanym końcu wspólnego życia.

PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMU

19:30-21:15

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Piosenka Sway Lake, reż. Ari Gold (USA) 2017, 94’

Kolekcjoner starych płyt winylowych przyjeżdża wraz z rosyjskim wspólnikiem do rodzinnej willi położonej nad malowniczym jeziorem Sway. Chce wejść w posiadanie najcenniejszej płyty z kolekcji tragicznie zmarłego ojca. Jednak niespodziewana wizyta babci, z którą jest skłócony, wszystko komplikuje. Film prezentowany m.in. na MFF w Los Angeles. Polska premiera.

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

18:00-19:00

POLSKIE KINO NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pokaz filmu Cud nad Wisłą z muzyką na żywo - Czuła Obserwacja.

21:30-23:00

KONCERT OLY.05.11.2018 PONIEDZIAŁEK

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:35

MISTRZOWIE TEMATU CZ. 2

Heimat, reż. Emi Buchwald (Polska) 2017, 24’
Pięcioosobowa, dosyć specyficzna rodzina spotyka się na komisariacie. Dorosłe dzieci muszą zeznawać przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca. Film prezentowany m.in. MFF Camerimage i FPFF w Gdyni.
Odma opłucnowa, reż. Ambrus Fatér (Węgry) 2017, 27’
András jest doświadczonym lekarzem. Jego spokojne życie wywraca się do góry nogami, gdy poznaje syryjskiego uchodźcę. Choć mówią innymi językami, rodzi się między nimi przyjaźń. Film prezentowany m.in. na MFF Camerimage.
Szkolny blues, reż. Maria Eriksson-Hecht (Szwecja) 2017, 17’
To pierwszy dzień Johna w szkole. Niespodziewanie w domu pojawia się jego brat Mika, który nie tylko chce go odprowadzić, ale przede wszystkim nauczyć twardych zasad, którymi rządzi się szkolne życie. Film nagrodzony na MFF w Nashville.
Maria, reż.. Juraj Primorac (Chorwacja/) 2016, 29’
Marinko zajmuje się odholowywaniem źle zaparkowanych samochodów. Mieszka w wynajętym mieszkaniu i ma tylko jednego kolegę. Ale jego życie wcale nie jest zwykłe. W zwyczajnych przedmiotach wciąż objawia mu się Matka Boska…

18:45-20:30

MISTRZOWIE DOBRZE ZAKRĘCENI

Lekko słone, reż. Zoltán Nagy (Węgry) 2017, 24’
Anita, 40-letnia kelnerka, ciężko pracuje, by zrealizować swoje marzenie o wyjeździe z Węgier. Ale zamiast tego, spełnia marzenie kogoś innego. Polska premiera.
Hoissuru, reż. Armand Rovira (Hiszpania) 2017, 19’
Hiroko odczuwa ostry ból głowy, gdy słyszy określoną częstotliwość dźwięku. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Polska premiera.
Global Terroir, reż. Théo Jollet (Francja) 2017, 24’
Grupa chłopaków jedzie na imprezę, ale nie mogą znaleźć celu swojej podróży. W drodze słuchają pirackiej rozgłośni radiowej, dzięki której poznają historie mieszkańców pewnej miejscowości. Polska premiera.
Dzień, w którym zniknęły psy, reż. Ruth Mellaerts & Boris Kuijpers (Belgia) 2017, 19’
Buldog francuski państwa Hease znika. Gdy procedury Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą w życie, w codzienność rodziny wdziera się strach. To, co kiedyś było znajome, stopniowo staje się nieprawdopodobne. Polska premiera.
M.A.M.O.N. (Monitor Against Mexicans Over Nationwide), reż. Alejandro Damiani (Urugwaj) 2016, 6’
Latynosi zaczynają spadać z nieba wprost za meksykańsko-amerykańską granicę przedzieloną potężnym murem. Rozpoczyna się komiczna walka pomiędzy mechanicznym Donaldem Trumpem a grupką stereotypowych Meksykanów.

20:40-22:05

MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ

Pan od klocków, reż. Linda Dombrovszky (Węgry) 2017, 19’
Najstarszy pracownik fabryki klocków musi odejść na emeryturę. Kiedy uświadamia sobie, że ta decyzja uniemożliwia mu dokończenie najważniejszego projektu w życiu, postanawia walczyć. Polska premiera
Herkulanum, reż. Arthur Cahn (Francja) 2016, 20’
Trzy randki. Dwóch mężczyzn. Dudniący wulkan. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.
Opiekunka, reż. Helli Hardy (Izrael) 2017, 19’
Yatif pracuje jako animatorka zabaw dla dzieci w hotelu w Ejlacie. Pewnego dnia spotyka Rona, swoją dawną miłość, który właśnie przyjechał na wakacje. Mężczyzna prosi ją o przysługę. Film nagrodzony na MFF w Montrealu. Polska premiera
Szczęście, reż. Maciej Buchwald (Polska) 2018, 24’
Troje bohaterów próbuje osiągnąć sukces, spokój i miłość. Jednak czasami do szczęścia potrzeba… szczęścia. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym i FPFF w Gdyni.

SALA KINOWA

17:00-19:00

MŁODZI ZDOLNI

Młodzi zdolni” to dla nas wyjątkowy pokaz. Z przyjemnością przypomnimy Państwu filmowe początki reżyserów, których obecnie uważa się za nową siłę w polskiej kinematografii. Te filmy pokazywaliśmy na poprzednich edycjach naszego festiwalu. Cieszymy się, że wraz z naszymi widzami dostrzegliśmy talent ich reżyserów już wiele lat temu. Dzisiaj każdy z nich jest już nagradzanym autorem pełnych metraży. W ciągu niespełna dwóch godzin obejrzą Państwo krótkometrażowe produkcje reżyserów takich filmów, jak: “Cicha noc”, “Atak paniki”, “Kebab i Horoskop” oraz “Baby Bump”.

Mamy ogromną przyjemność mogąc Państwu przypomnieć te filmy. Możemy powiedzieć, że autorzy prezentowanych tu prac towarzyszyli nam od lat, przedstawialiśmy ich filmy w czasach, gdy byli nikomu nieznanymi debiutantami ale wraz z widownią LFF dostrzegaliśmy ich talent, mieliśmy intuicję, że staną się docenianymi w kraju i w świecie twórcami.

Stało się, możemy oglądać ich pełne metraże nagradzane na prestiżowych festiwalach, pokazywane w wielkiej dystrybucji.

Złe uczynki, reż. Piotr Domalewski (Polska) 2016, 24’
Maks, dziesięcioletni syn szpitalnej sprzątaczki, zostaje przyłapany na próbie kradzieży portfela jednego z pacjentów. Poszkodowany staruszek postanawia nie zgłaszać kradzieży, ale w zamian prosi chłopca o wykonanie trzech zadań. Film prezentowany na 11 edycji naszego festiwalu.

Magma, reż. Paweł Maślona (Polska) 2013, 30’

Janusz jest sprzedawcą w sklepie meblowym. Przypadkowo rozrywa poduszkę. Bardzo się tym
przejmuje. A może to coś innego nie daje mu spokoju? Film prezentowany na 8 edycji naszego festiwalu.

Opowieści z chłodni, reż. Grzegorz Jaroszuk (Polska) 2011, 27’

Dwoje outsiderów, dziewczyna i chłopak okrzyknięci najgorszymi pracownikami supermarketu, na polecenie kierownika ma znaleźć cel w życiu. Czy wspólna wizyta w popularnym programie telewizyjnym pomoże samotnikom zbliżyć się do siebie i stać się bardziej towarzyskimi? Nagroda Publiczności na 6 edycji naszego festiwalu.

Twist&Blood, reż. Kuba Czekaj (Polska) 2010, 30’

Jedenastoletni chłopiec o ksywie Brzucho jest pośmiewiskiem swoich rówieśników. Rodzice za wszelką cenę chcą go zmienić. Brzucho ma jednak swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji… Nagroda Publiczności na 5 edycji naszego festiwalu.

19:30-20:50

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Serce miłości, reż. Łukasz Ronduda (Polska) 2017, 78’

Artystka wymykająca się zaszufladkowaniu i eksperymentujący muzyk. Dwójka outsiderów, których bardzo wiele łączy. Żyją w stworzonym przez siebie świecie, w którym mogą wszystko projektować i kontrolować. Wszystko oprócz własnych emocji. Film prezentowany m.in. na Berlinale, MFF w Rotterdamie i MFF w Edynburgu.

ACK „CHATKA ŻAKA”

18:45-20:30

ŚWIAT KOBIET

POKAZ W RAMACH OBCHODÓW ROKU PRAW KOBIET

Kino krótkometrażowe jest często narzędziem do otwierania dyskusji na ważne społeczne tematy. 100. Rocznica Nadania Polkom Praw Wyborczych skłoniła nas do refleksji na temat sytuacji i praw kobiet w różnych częściach świata. W efekcie przygotowaliśmy specjalny pokaz filmów poruszających tę tematykę w sposób szeroki i różnorodny. Większość z nich obejrzą Państwo jako pierwsi w Polsce. Po seansie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi Joanna Gładysz.

Jak dobre dziecko, reż. Arian Vazirdaftari (Iran) 2018, 20’
Sara opiekuje się Matinem, gdy jego mama jest w pracy. Poranna opowieść chłopca o kłótni z matką stanie się początkiem wydarzeń, które nieodwracalnie zmienią ich życia. Film prezentowany m.in. na MFF w Cannes. Polska premiera.

Tak to już jest, reż. Kang Shin Gyu (Korea Płd.) 2018, 16’
Studentka oskarża bogatego mężczyznę o oszustwo. Nie mogąc załatwić sprawy polubownie, zwraca się o pomoc do policjantów patrolujących ulicę. Po czyjej stronie staną? Europejska premiera.
Nocne wezwanie, reż. Amanda Renee Knox (USA) 2017, 18’
Czarnoskóra policjantka, na co dzień patrolująca Inglewood, zostaje wezwana na interwencję. Musi podjąć bezprecedensową decyzję. Polska premiera.
Cięcie, reż. Eva Sigurdardottir (Islandia) 2017, 18’
17-letnia Chloe, której nagie zdjęcia wyciekły do internetu, bierze udział w konkursie fitness, by zmienić swój wizerunek. Jak daleko się posunie, by zdefiniować się na nowo? Film prezentowany m.in. na MFF w Helsinkach i MFF w Rejkiawiku.
Bacha Posh, reż. Katia Scarton-Kim (Szwajcaria) 2018, 20’
Nadim, afgański chłopak, żyje ze swoją rodziną w obozie dla uchodźców w Calais i pomaga swojemu ojcu w sklepie. Skrywa pewien sekret… Polska premiera.
Bez nieba, reż. Jianna Maarten (USA) 2017, 25’
Dwójka nastolatków z amerykańsko-meksykańskiego pogranicza poszukuje miłości w regionie, w którym przemoc wydaje się nieunikniona. Film nagrodzony na MFF w Palm Springs. Polska premiera.

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

10:00-24:00

ESCAPE ROOM06.11.2018 WTOREK

SALA WIDOWISKOWA

17:00-19:00

ŚWIAT W OFFIE

Świat w Offie jest propozycję autorską, pomysłem na pokaz filmów opisujących pewien klimat kulturowy i zjawiska społeczne, które spotkać możemy tylko w określonym miejscu, określonej części świata i nie ma znaczenia, czy reżyser posłuży się tu formą dokumentalną, fabułą czy animacją. Filmy Świata w Ofie są także specyficzną dla danej kinematografii reakcją autorów na te zjawiska. Dlatego możemy na sprawy ludzi z innych kręgów kulturowych patrzeć ich oczami, a nie poprzez filtr kultury Zachodu.

Kurator pokazu: Andrzej Rusin

Powiedział „mama”, reż. Arsen Agadjanyan (Rosja) 2017, 17’
Komedia w ciekawym etnicznym kaukaskim sosie. Wchodzimy do domu tradycyjnej gruzińskiej rodziny, która poznaje świat social mediów i medialnych celebrytów. Polska premiera.
Manicure, reż. Arman Fayaz (Iran) 2018, 14’
Uniwersalny ludzki dramat w perskim wydaniu. Młoda samobójczyni nie może być pochowana ze względu na surową lokalną tradycję. Jej męża nie zwalnia to ze smutnego obowiązku… Polska premiera.
Kampung Tapir, dir. Aw See Wee (Malezja) 2017, 17’
Dwoje młodych Malezyjczyków żyje w zawieszeniu między swoim domem i rodziną w Malezji a pracą w Singapurze. Polska premiera.
Barszcz, dir./reż. Apollinaria Tikhomirova (Russian Federation/Rosja) 2017, 11’
Podczas wojny domowej nie ma czarno-białych sytuacji, ktoś może być dobry i zły jednocześnie. Dzień z życia dowódcy oddziału stacjonującego na obszarze dawnego ZSRR. Polska premiera
Rosyjska sałatka, reż. Eileen Hofer (Szwajcaria) 2017, 25’
Grupa przyjaciół spotyka się na przyjęciu, by po latach porozmawiać o swojej młodości w czasach ZSRR i Pierestrojki. Ale za jakie, wspólne dla nich wszystkich, wartości z dawnych czasów mogliby wznieść toast? Polska premiera.
Elina, reż. Evelin Kachulin (Izrael) 2018, 13’
Elina jest córką rosyjskiej imigrantki. Chciałaby żyć jak rówieśnicy, ale jej matka nie odnajduje się w nowym kraju. Polska premiera.
Douggy, reż. Matvey Fiks (USA) 2017, 19’
W zapomnianej części Brooklynu Douggy pracuje jako kierowca lawety pomocy drogowej. Ostatnie dwie nocne spędza w oczekiwaniu na ważny telefon. Film prezentowany m.in. na MFF w Locarno i MFF w Moskwie. Polska premiera.

19:10-20:20

MISTRZOWIE OBSERWACJI

Ogniste usta, reż. Luciano Pérez Fernández (Brazylia) 2017, 9’
Upalny dzień w Brazylii. Zaczyna się mecz piłki nożnej. Komentuje go wyjątkowy komentator sportowy. Film prezentowany m.in. na MFFD w Amsterdamie. Polska premiera.
Siostry, reż. Michał Hytroś (Polska) 2017, 19’
Za potężnym 800-letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce, toczy się życie 12 sióstr. Film nagrodzony Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Naznaczone, reż. Jovan Dopudj (Serbia) 2017, 11’

Owce wiezione są na rzeź. Jednej z nich udaje się uwolnić. Ale wolność też ma swoje wady… Film prezentowany m.in. na MFF w Odense.
Dobra walka, reż. Ben Holman (Brazylia) 2017, 17’
Alan Duarte stracił w strzelaninach w fawelach Rio de Janeiro dziewięciu członków rodziny. Teraz poprzez swój projekt bokserski walczy o lepszą przyszłość dla syna i całej społeczności. Film nagrodzony na MFF w Tribece.
Lombard, reż.. Julia Pełka (Polska) 2018, 10’
Dzień z życia pracownika warszawskiego lombardu. Bardziej różnorodni niż jego asortyment są tylko klienci, w tym pewien mężczyzna usiłujący kupić telefon komórkowy. Światowa premiera.

20:30-21:50

JAK ŻYĆ?

Leader, reż. Katia Priwieziencew, Igor Priwieziencew (Polska) 2018, 19’
Grupa mężczyzn gnębionych przez kobiety dołącza do kursu budowania zdrowych relacji. Trener stosuje bardzo kontrowersyjne metody...
Instrukcja szczęścia, reż. Sasha Potapova (Rosja) 2017, 15’
Czwórka znajomych. Jedna kolacja. Różne poglądy. Czy to może skończyć się dobrze? Polska premiera.
Fusy, reż. Kordian Kądziela (Polska) 2017, 28’
Beata jest telewizyjną wróżką na telefon. Jej życie zmienia się diametralnie, kiedy pewnej nocy jedna z jej wróżb omal nie doprowadza do tragedii. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Warszawskim Festiwalu Filmowym.

SALA KINOWA

19:00-20:45

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Granatowy sad, reż. Ilgar Najaf (Azerbejdżan) 2017, 90’

Luźna adaptacja „Wiśniowego sadu” Antona Czechowa. Gabil, po wielu latach nieobecności, wraca na rodzinną farmę otoczoną przez sad drzew granatu. Żoną i maleńkim synem pod jego nieobecność opiekował się ojciec. Czy sekrety z przeszłości pozwolą bohaterowi wrócić na łono rodziny? Film prezentowany na MFF w Karlowych Warach. Polska premiera.

ACK „CHATKA ŻAKA”

19:00-20:45

POLSKIE LEGENDY: ANDRZEJ WAJDA

Prelekcję wygłosi Krystian Drozd

Mamy przyjemność zainicjować nowy cykl filmowy, w którym będziemy przybliżać widzom mniej znane dzieła mistrzów polskiego kina zrealizowane za granicą. W przyszłości chcemy przedstawić również twórców, którzy osiągnęli większy sukces międzynarodowy niż w naszym kraju. Wybór Andrzeja Wajdy na pierwszą edycję tego cyklu jest oczywisty. Jest to najbardziej rozpoznawalny na świecie polski reżyser, który większość swoich dzieł zrealizował w rodzinnym kraju, a jego śmierć przed dwoma laty zamknęła trwającą ponad 60 lat epokę w naszej kinematografii. Wybraliśmy filmy, które według samego autora nie są dziełami spełnionymi. Wajda przy ich realizacji musiał borykać się z wieloma problemami, zarówno politycznymi, jak i charakterystycznymi dla międzynarodowych koprodukcji. Jednak to na planie dwóch pierwszych szlifował swój warsztat i nabywał doświadczenie, które doprowadziło 20 lat później do międzynarodowego sukcesu „Dantona”. Wyjątkowość tych pokazów podkreśla też fakt, że żaden z wybranych przez nas filmów nie został wydany w Polsce ani na kasecie VHS, ani na płycie DVD, czy Blu-ray, a stacje telewizyjne wyemitowały te tytuły tylko kilka razy. Nasz cykl jest więc niepowtarzalną okazją, by zapoznać się z nieznanymi produkcjami z bogatej filmografii Andrzeja Wajdy.

Powiatowa Lady Makbet, reż. Andrzej Wajda (Jugosławia) 1962, 98’

W pracy nad Powiatową Lady Makbet brak mi było wyraźnego pomysłu, filmowego chwytu. Zrozumiałem, że mógł nim być tylko zabieg dramaturgiczny, który opowieść o niewiernej morderczyni pokazałby w scenach retrospekcji, a akcją filmu uczynił pochód skazańców na Sybir. Życie katorżników od etapu do etapu, ich niezwykłe obyczaje oraz znane z literatury zdumiewające sceny, jak choćby dzwon skazany i wieziony na Sybir za to, że nie wydaje właściwego dźwięku - byłby to wspaniały materiał. [...]

W rezultacie mojej katorżniczej pracy nad tym filmem zostały piękne zdjęcia Acy Sekulovicia, postać Siergieja zagrana z wielkim sercem i talentem przez Ljubę Tadicia i dekoracje.”

Andrzej Wajda

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

18:00-24:00

DOM GRY07.11.2018 ŚRODA

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:35

NA PROGU DOROSŁOŚCI

Wielki żołnierz, reż. Noa Gusakov (Izrael) 2017, 23’
Jest 1973 rok, czas wojny w Izraelu. 15-letnia Sherry chce mieć chłopaka. Wymiana listów z nieznajomym żołnierzem pozwala jej wierzyć, że właśnie poznała pierwszą miłość. Ale co się stanie, kiedy wyimaginowany żołnierz okaże się prawdziwy? Polska premiera.
Chłodne lato, reż. Ji Qiaowei (Francja) 2018, 17’
Zwyczajny letni dzień na południu Chin. Codzienne zajęcia matki i jej syna oddzielonych ścianą. Czy w taki dzień może wydarzyć się coś złego? Polska premiera.
Garaż nocą, reż. Daniel Daigle (Kanada) 2017, 13’
Dwanaście miesięcy. Cztery pory roku. Dwóch braci. I garaż nocą. Film nominowany do Canadian Screen Awards. Europejska premiera.
Dla ciebie, reż. Katarzyna Wiśniowska (Polska) 2018, 17’
Marta wraca do domu po trzech latach prestiżowych studiów wokalnych w Anglii. Musi spotkać się ze wszystkimi, których zostawiła kiedyś dla wielkiego marzenia, w tym z dawną miłością. Film prezentowany m.in. na FPFF w Gdyni.
Noam, reż. Adi Shinar (Izrael) 2016, 23’
16-letnia Noam nie może już wytrzymać z matką i szuka kogoś, z kim mogłaby spędzić noc. Polska premiera.

18:45-20:15

MISTRZOWIE EMOCJI - CZ. 2

Więź, reż. Bernadette Mayer (Węgry) 2017, 19’
Anna to przeciętna 16-letnia dziewczyna, która nie dogaduje się z matką. Jest niecierpliwa, zdystansowana i zakochana. Ale pewnego dnia coś się zmienia. Polska premiera.
Krew z krwi, reż. Matthys Boshoff (RPA) 2017, 24’
Annelie i Magnus tworzą udane małżeństwo pomimo tragicznego w skutkach wypadku sprzed 12 lat. Kolacja z okazji rocznicy ślubu ujawni jednak długo tłumione emocje. Film prezentowany m.in. na MFFK w Clermont-Ferrand. Polska premiera.
Niech obcy tańczą, reż. Sebastien Petretti (Belgia) 2018, 24’
Mike, Dan, Murphy i Lilli przeżywają ciężki okres. Ich młodsza siostra Mazzy, wybitna piosenkarka, zaginęła. Czy zostało im po niej coś poza głosem nagranym na taśmie? Polska premiera.
Radość, reż. Vladimir Munkuev (Rosja) 2018, 23’
Przeciętnemu Jakucie Koli życie wydaje się proste. Dopóki nie poznaje Svetki. Dla niej chce się zmienić na lepsze. Jego starania przynoszą niespodziewane efekty. Film prezentowany m.in. na MFF w Moskwie. Polska premiera.

20:25-21:45

MATKA W OFFIE

Ulotne, reż. Ely Chevillot (Belgia) 2016, 18’
Catherine odbiera swojego syna Clémenta z lekcji pływania. Dowiaduje się, że chłopiec molestował dziewczynkę w swoim wieku. Matka próbuje to zrozumieć. Film prezentowany m.in. na MFF w Madrycie. Polska premiera.
Car-bomba, reż.Oskar Rosetti (Szwajcaria) 2018, 14’
Irina, ciężko pracująca samotna matka, mieszka ze swoim 19-letnim synem Ivanem i stara się go edukować, mimo że ten nie jest już dzieckiem. Pewnego dnia kobieta ogląda nagranie zbiorowego gwałtu, a na nim swojego syna. Polska premiera.
Walka z cieniem, reż. Andreas Bøggild Monies (Dania) 2017, 22’
Luna mieszka z matką Isabellą, która jest profesjonalną bokserką. Pewnego dnia Isabella ulega kontuzji i trafia na wózek inwalidzki. Luna podejmuje samotną walkę o to, by jej matka znów stała się osobą, którą zna i kocha. I której potrzebuje. Film nagrodzony na TIFF Kids. Polska premiera.
Katastrofa, reż. Séverine De Streyker, Maxime Feyers (Belgia) 2017, 23’
France poznaje dziewczynę swojego syna. I traci kontrolę… Film nagrodzony na MFFK w Brukseli. Polska premiera.

SALA KINOWA

16:30-18:30

WARSZTATY MEDIA

19:00-20:50

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Granica, reż. Peter Bebjak (Słowacja, Ukraina) 2017, 112’

Jesień 2007 roku. Po obu stronach słowacko-ukraińskiej granicy mieszkańcy utrzymują się głównie z przemytu. Tymczasem Słowacja ma stać się wkrótce częścią strefy Schengen. Adam, przywódca lokalnych przemytników, wraz z innymi mężczyznami z sąsiedztwa szykują się do spektakularnej akcji, która wymyka się spod kontroli. Film nagrodzony m.in. na MFF w Karlowych Warach i MFF w Chicago. Słowacki kandydat do Oscara 2017.

ACK „CHATKA ŻAKA”

19:00-20:30

POLSKIE LEGENDY: ANDRZEJ WAJDA

Prelekcję wygłosi Marcin Maron

Bramy raju, reż. Andrzej Wajda (Wielka Brytania, Jugosławia) 1967, 78’

To ja przyszedłem do Jerzego Andrzejewskiego z pomysłem krucjaty dziecięcej jako tematu naszego następnego filmu. Przyjął to, jak zawsze, z entuzjazmem. Miesiące jednak upłynęły, nim powstały pierwsze sceny, z których z wolna wyłaniała się akcja przyszłego filmu.

Odrzucenie tego projektu przez polską kinematografię spowodowało, że delikatna i poetycka materia Bram raju została poddana brutalnej rzeczywistości międzynarodowej koprodukcji. Dialogi przetłumaczono na angielski i nigdy już nie dowiedziałem się, czy przekazują one coś więcej niż gołą treść. [...] Dwie męskie postacie zagrali aktorzy znani mi z filmów Polańskiego, który próbował dopomóc mi w tej trudnej sytuacji, sugerując obsadę. Na końcu zjawiła się Jugosławia jako miejsce zdjęć. [...]

Bramy raju od lat budziły tyle moich nadziei, był to może najbardziej wymarzony film, jaki chciałem robić.”

Andrzej Wajda

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

18:30-20:30

WPROWADZENIE DO LINDY HOPU

21:00-22:30

W NOWYM KINIE: IMPRO POŁAWIACZY PEREŁ8.11.2018 CZWARTEK

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:50

ZBLIŻENIE NA EMIGRACJĘ

Tematyka emigracyjna jest jedną z wiodących w światowym kinie krótkometrażowym. Niestety często wykorzystuje się ją instrumentalnie i bezrefleksyjnie. Cykl “Zbliżenie na emigrację” to wybór najciekawszych filmów poświęconych emigracji w różnych jej aspektach. W żadnym przypadku nie są to produkcje propagandowe. Założeniem kuratora pokazu jest zbudowanie za pomocą zestawienia filmów zróżnicowanego i zniuansowanego obrazu emigracji w różnych częściach świata, skupiającego uwagę na problemach jednostek,  unikając jednocześnie krzywdzących uogólnień oraz przywracającego ludzki, a nie polityczny wymiar pojęciu emigracji.

Kurator pokazu: Maciej Misztal

Tonący, reż. Mahdi Fleifel (Dania) 2017, 15’
Samotny emigrant przedziera się przez obce miasto, szukając sposobu na przeżycie kolejnego dnia. Żeby przetrwać, musi godzić się na kompromisy. Film nominowany do BAFTA i Złotej Palmy na MFF w Cannes.
Bismillah, reż. Alessandro Grande (Włochy) 2018, 14’
10-letnia Samira wraz z ojcem i bratem są nielegalnymi imigrantami z Tunezji. Pewnej nocy dziewczynka staje przed problemem, który wydaje się nie do rozwiązania. Film prezentowany m.in. na MFFK w Busan i MFF w Toronto. Polska premiera.
Miłosna imigracja, reż. Adi Toledano, Ori Netterman (Izrael) 2017, 22’
Philip postanowił wyjechać z Anglii i zamieszkać z poznaną w Tajlandii Michal w Izraelu. Teraz musi tylko dostać wizę. Ale żeby to się stało, para musi udowodnić „szczerość ich związku” w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Film prezentowany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Aamir, reż. Vika Evdokimenko (Wielka Brytania) 2017, 16’
13-letni Aamir trafia do największego nieoficjalnego obozu dla uchodźców w Europie. Nowo poznana wolontariuszka Katlyn staje się jego jedyną nadzieją na ocalenie. Film nominowany do BAFTA. Polska premiera.
Siedem kroków, reż. Matteo Graia (Włochy) 2017, 15’
Said, egipski uchodźca, próbuje przetrwać na ulicach Rzymu. Pewnego dnia spotyka mężczyznę, który objawia mu prawdę: by nieść pokój, musisz użyć przemocy. Polska premiera.
60 kilo niczego, reż. Piotr Domalewski (Polska) 2017, 27’
Krzysztof zaczyna pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika odkrywkowej kopalni kruszców. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z robotników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na próbę. Film nagrodzony m.in. na FPFF w Gdyni i KFDF „Młodzi i film”.

19:00-20:40

MISTRZOWIE ANIMACJI

Twarz Carlotty, reż. Valentin Riedl, Frédéric Schuld (Niemcy) 2018, 5’
Carlotta nie widzi twarzy swojej i innych ludzi. Po latach dowiaduje się o rzadkim, nieuleczalnym defekcie jej mózgu. Ostatecznie poznaje siebie dzięki sztuce. Film prezentowany m.in. na KLIK! Amsterdam.
Syreny i nosorożce, reż. Viktoria Traub (Węgry) 2017, 16’
8-letnia Tilda wspomina swoją rodzinę: babcię – ex-syrenę występującą w cyrku, pełną pożądania matkę i ojca, który zniknął, gdy złamane serce uczyniło z niego nosorożca. Film prezentowany m.in. na Animafest Zagreb i MFFA w Annecy.
Niebieskie światło, reż. Harriet Francis Croucher (Wielka Brytania) 2017, 4’
Pracownicy służb ratunkowych mówią o zespole stresu pourazowego i jego wpływie na życie ich i ich rodzin. Polska premiera.
Pożegnanie, reż. Leon Vidmar (Słowenia) 2016, 6’
Lovro jest zmęczony i smutny. Kąpiąc się w wannie, obserwuje krople wody, które przypominają mu pierwsze wędkowanie z dziadkiem. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy.
Nic się nie dzieje, reż. Michelle Kranot, Uri Kranot (Dania) 2017, 12’
Na przedmieściach panuje przenikliwe zimno. Pomimo tego, tworzy się tu zbiegowisko. Wszyscy na coś czekają. Jednak nic się nie dzieje… Film nagrodzony m.in. na MFFA w Annecy, MFF Etiuda&Anima i MFFA Fest Anča.
Truskawkowe dni, reż. Eva Sekeresova (Słowacja) 2016, 12’
Jeleń Karol próbuje żyć normalnie, ale skutecznie utrudnia mu to natrętna truskawkowa halucynacja. Film prezentowany m.in. na MFF w Bratysławie. Polska premiera.
Brzydal, reż. Nikita Diakur (Niemcy) 2017, 12’
Brzydki kot walczy o egzystencję w podzielonym i zepsutym świecie, ostatecznie znajdując bratnią duszę w mistycznym wodzu. Film zainspirowany historią internetową „Ugly the Cat”. Wyróżnienie na Animafest Zagreb. Polska premiera.
Martwe konie, reż. Marc Riba, Anna Solanas (Hiszpania) 2016, 6’
Straszny świat wojny widziany oczyma dziecka zmuszonego do ucieczki. Film inspirowany wspomnieniami Ryszarda Kapuścińskiego. Film prezentowany m.in. na MFF Etiuda&Anima, MFF w Edynburgu i Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Niegrzeczna dziewczynka, reż. Ayçe Kartal (Francja, Turcja) 2017, 8’
S. to 8-letnia dziewczynka z Turcji, która ma wybujałą wyobraźnię. Interesuje się przyrodą i zwierzętami. Podczas pobytu w szpitalu wspomina szczęśliwe wakacje spędzone w wiosce swoich dziadków. Jednak mroczne wspomnienia zaczynają wyglądać z zakamarków świadomości. Nagroda Jury na MFFA w Annecy, Grand Prix MFFK w Clermont-Ferrand, nagroda FIPRESCI MFF w Stambule i Grand Prix MFFA Animocje.
Demonstracja błyskotliwości w czterech aktach, reż. Morten Tšinakov, Lucija Mrzljak (Estonia) 2018, 15’
Ludzie czekają na kogoś wyjątkowego. Aż wreszcie pojawia się – rodzi się jako dorosły mężczyzna w garniturze. Ludzie podążają za nim i obserwują jego bezsensowne występy aż do czasu, gdy spotyka kobietę stworzoną dla niego. Polska premiera.

20:50-21:55

COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA

Nie, tu, reż. Sang-yong Lee (Korea Płd.) 2017, 20’
Staruszek spotyka na ulicy niepełnosprawnego mężczyznę. Postanawia odwiedzić centrum rehabilitacji i dowiedzieć się więcej o jego pacjentach. Europejska premiera.
Ostatnie pożegnanie, reż. Reut Dagbar Adami (Izrael) 2018, 25’
Roni przyjeżdża na pogotowie, by opiekować się ojcem, który cierpi z powodu silnego bólu. Długie oczekiwanie zmusza ją do odpowiedzi na trudne pytania.
Końcowa recenzja, reż. Jonathan Herzberg (Holandia) 2017, 8’
Odnoszący sukcesy dyrektor kreatywny agencji reklamowej umiera. W zaświatach zapoznaje się z recenzją swojego życia. Polska premiera.
Pierwszy owoc, reż. Anouar Abou-Hilal (Polska) 2016, 10’
Mieszkańcy jednego bloku dzielą się wspomnieniami z młodości. Wszystkie historie łączy temat owoców egzotycznych w Polsce.

SALA KINOWA

18:00-19:00

REPLIKA ARS INDEPENDENT FESTIVAL 2018

Czarny Koń Wideoklipu 2018. Wybór

Czarny Koń Wideoklipu to jedna z konkursowych sekcji katowickiego multimedialnego festiwalu Ars Independent. Konkurs eksploruje najciekawsze wydarzenia we współczesnym teledysku. Niniejszy set przybliża wybór 14 wideoklipów z konkursowej 30-stki.

Kurator pokazu: Maciej Gryzełko

Kurator sekcji wideoklipów oraz pokazów VR na festiwalu Ars Independent w Katowicach. Montażysta filmowy oraz twórca filmowych spotów, wizualizacji, teledysków. Absolwent Montażu na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Współprowadzi kolektyw filmowy Frank Futerro poświęcony działaniom z zakresu postprodukcji filmowej.

19:00-20:45

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Photon, reż. Norman Leto (Polska) 2017, 107’

Film wizualizuje to, co wiemy na temat procesu tworzenia się materii. W fabularyzowany sposób przedstawia teorie naukowe dotyczące funkcjonowania wszechświata, powstawania materii, gwiazd i planet oraz życia i jego przyszłości. Film nagrodzony m.in. na FPFF w Gdyni, MFF „Nowe Horyzonty” oraz KFDF „Młodzi i film”.

ACK „CHATKA ŻAKA”

17:00-18:30

POMYSŁ NA FILM – TEORIA A PRAKTYKA:

MASTERCLASS Z MICHAŁEM J. ZABŁOCKIM

19:00-20:45

POLSKIE LEGENDY: ANDRZEJ WAJDA

Prelekcję wygłosi Piotr Kotowski.

Nastazja, reż. Andrzej Wajda (Japonia) 1994, 97’

Film ten zrodził się z teatralnego przedstawienia Nastasja Filipowna, którego pierwsza wersja miała miejsce w Starym Teatrze w Krakowie w 1977 roku. [...]

Przez lata dręczył mnie niepokój, a później pewność, że istnieje jakieś lepsze rozwiązanie scenicznej wersji Idioty. Z pomocą przyszedł mi przypadek. Kiedy w 1981 roku odwiedziłem Kioto, grano tam Damę Kameliową. Tak poznałem Tamasaburo Bando, jednego z największych japońskich odtwórców ról kobiecych. [...]

Teatralny spektakl Nastasja był swego rodzaju ewenementem, nic zatem dziwnego, że wzbudził takie zainteresowanie. Niestety, przedstawienie po wielokrotnej prezentacji w Tokio i Osace musiało zejść ze sceny ze względu na inne zobowiązania aktora. Wtedy powstał pomysł realizacji filmu, który mógłby utrwalić nasz spektakl, dając równocześnie szansę na pokazanie go szerszej widowni.”

Andrzej Wajda

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

21:30-23:00

PUB QUIZ09.11.2018 PIĄTEK

SALA WIDOWISKOWA

17:00-18:35

MISTRZOWIE TEMATU - CZ. 3

Magiczne chwile, reż. Martina Buchelová (Słowacja) 2016, 25’
Gdy rodzice próbują zarobić na życie, córki zajmują się same sobą. Łączy je wyjątkowa więź. Starszą siostrę zaczynają przytłaczać problemy. Film prezentowany m.in. na MFF w Toronto.
Śmierć dźwiękowca, reż. Sorayos Prapapan (Tajlandia) 2017, 16’
Dwóch dźwiękowców przygotowuje film. Zdają sobie sprawę, że tak samo jak rząd Tajlandii, który nigdy nie słucha głosu obywatela, publiczność nie dba o dźwięk, nad którym ciężko pracowali. Film prezentowany m.in. na MFF w Wenecji.
Ta płyta, reż. Diego Baraldi, Juliana Curvo (Brazylia) 2017, 26’
Henrique i Mariana wzięli rozwód. Ich córka, Nathalia, postanawia zamieszkać z ojcem, co bardzo ich do siebie zbliża. Europejska premiera.
Ziemskie istoty, reż. Ádám Freund (Węgry) 2017, 27’
Ábel, 12-latek, mierzy się z faktem, że jego rodzice żyją w dwóch zupełnie różnych galaktykach wszechświata. Chłopiec musi zdecydować, do którego należy. Film nominowany do studenckiego Oscara.

18:45-20:15

MISTRZOWIE EMOCJI - CZ. 3

Nic nowego pod słońcem, reż. Damian Kocur (Polska) 2017, 25’
Michał mieszka na wsi i pracuje przy hodowli krów. Jego każdy dzień wygląda dokładnie tak samo. Każdy, poza tym, w którym do Michała ma przyjechać dziewczyna poznana przez internet. Film nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Dobry dzień, reż. Dasha Charusha (Rosja) 2018, 18’
Abdul jest moskiewskim taksówkarzem. Pewnego dnia do jego auta wsiada ciężarna Lena. Gdy tkwią w korku, kobieta zaczyna rodzić. Ta sytuacja wymaga nietypowych działań. Polska premiera.
Ostatni dzwonek, reż. Hajni Kis (Węgry) 2018, 27’
61-letnia Anikó ma przeprowadzić się do rodziny swojej córki w Anglii. To ostatni dzień przed zmianą życia. Polska premiera.
Młode, reż. Nanna Kristín Magnúsdóttir (Islandia) 2016, 19’
Samotny ojciec organizuje pidżama party dla koleżanek swojej córki. To większe wyzwanie niż sądził. Film nagrodzony na MFF w Rejkiawiku.

20:25-21:55

ZAKRĘCONE HISTORIE

Korek, reż. Ian Hunt Duffy (Irlandia) 2016, 20’
Sznur samochodów stoi w korku na wiejskiej drodze. Kiedy dziewczynka znika z jednego z aut, jej ojciec rozpoczyna poszukiwania. Wkrótce wszyscy stają się podejrzani. Film nagrodzony m.in. na MFF w Cork.
Spowiedź o północy, reż. Maxwell McCabe-Lokos (Kanada) 2017, 10’
Berlin Zachodni, 1989 rok. Manny Jumpcannon kręci się po obskurnym mieszkaniu i dzwoni do różnych postaci ze swojej przeszłości. Chce im wyznać długo skrywany sekret. Film prezentowany m.in. na MFF w Toronto. Polska premiera.
Bonobo, reż. Zoel Aeschbacher (Szwajcaria) 2018, 18’
Gdy losy kilkorga mieszkańców bloku połączy problem zepsutej windy, dochodzi do zaskakujących wydarzeń. Film nagrodzony na MFFK w Clermont-Ferrand.
Zestaw głośnomówiący, reż. John Addis & Matt Bowron (Wielka Brytania) 2018, 8’
Doktor Morris wraca do domu i zastanawia się, jak ukryć bolesną prawdę przed żoną. Polska premiera.
Powracająca fala, reż. Michał Wiraszko (Polska) 2017, 30’
W 1985 roku Piotr Łazarkiewicz pojechał do Jarocina zapytać ludzi „co to jest przyszłość?”. W efekcie powstał jeden z najważniejszych polskich dokumentów muzycznych – „Fala”. Trzydzieści lat później bohaterowie filmu ponownie stają przed kamerą.

SALA KINOWA

19:00-20:35

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Córka trenera, reż. Łukasz Grzegorzek (Polska) 2018, 92’

Upalne lato. Ojciec z córką podróżuje po Polsce. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie. Ona jest jego oczkiem w głowie, a on jej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor… Pokaz przedpremierowy.

ACK „CHATKA ŻAKA”

18:00-20:00

REPLIKA MFFA ANIMOCJE 2018

ANIMOCJE – festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. O Grand Prix Bydgoskiej Nagrody dla Najlepszego Filmu Animowanego walczyło w tym roku kilkaset krótkometrażowych animowanych filmów z niemal wszystkich zakątków świata m.in. Francji, Rumunii, Singapuru, Korei Południowej, Meksyku, USA, Polski i Japonii. Tegorocznych zwycięzców wyłoniło międzynarodowe Jury w składzie: Renata Gąsiorowska, Marc Riba i Anna Solanas, Tomasz Siwiński oraz Arek „Pestka” Wiśniewski.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

  • Nagroda Jury Dziecięcego: Made in France, reż. Lamia Akhabbar, Robin Cioffi, Brice Dublé, Stanislas Gruénais, Maxime Guerry, Alexia Portal, Francja 2017, 6’31’’
  • Nagroda publiczności: Cel Mai Bun Client /The Best Customer, reż. Serghei Chiviriga, Rumunia 2017, 12’10”
  • Wyróżnienie specjalne: Riot, reż. Frank Ternier, Francja 2017, 13’26’’
  • Wyróżnienie specjalne: Nachtstück/Nocturne, reż. Anne Breymann, Niemcy 2016, 5’19’’
  • Nagroda za Najlepszy Film Polski: O Matko!, reż. Paulina Ziółkowska, Polska 2017, 12’15’’
  • GRAND PRIX: Kötü Kiz (Wicked Girl), reż. Ayce Kartal, Turcja 2017, 8’ 04’’

GALERIA LABIRYNT

15:00-17:00

LUBLIN MEDIA 2018 - LUBELSKIE SPOTKANIA TWÓRCÓW MEDIÓW

LUBLIN MEDIA PRO - EKSPERCKA DYSKUSJA PANELOWA NT. „WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ”

17:00-19:00

LUBLIN MEDIA 2018: LUBELSKIE SPOTKANIA TWÓRCÓW MEDIÓW

LUBLIN MEDIA NET – BRANŻOWA SESJA NETWORKINGOWA

KLUB FESTIWALOWY „MRÓWKOJAD”

20:00-22:00

LUBLIN MEDIA 2018: LUBELSKIE SPOTKANIA TWÓRCÓW MEDIÓW

MEDIA

22:00-24:00

LUBLIN MEDIA 2018: LUBELSKIE SPOTKANIA TWÓRCÓW MEDIÓW

NOC MEDIOŻERCÓW10.11.2018 SOBOTA

SALA WIDOWISKOWA

16:30-18:05

ANIMOWANY ŚWIAT

Rutyna, reż. Fokke Mars (Holandia) 2017, 5’
Bohater wyrywa się ze świata rutyny do świata marzeń, gdzie żyją giganty większe od wieżowców, drzewa rosną do góry korzeniami, a prawa fizyki nie mają zastosowania. Film nagrodzony na Festiwalu Filmów Holenderskich.
Świat, który uleciał na grzbiecie krowy, reż. Wojciech A. Hoffmann (Polska) 2018, 7’
W świecie o kolorze asfaltu auta pędzą przez wieś. Baba i Dziad żyją ogorzałym od spalin życiem. Krowa, pijąc brudną wodę o smaku jezdni oraz oddychając spalinami, staje się olbrzymia. Może swoją gigantycznością odmieni los małej społeczności?
Sześciany, reż. Xue En Ge (Singapur) 2017, 4’
Porozumienie z innymi nie jest łatwe, szczególnie jeśli zamiast głowy ma się kostkę Rubika. Jednak warto próbować. Polska premiera.
Połączenie, reż. Robert Löbel (Niemcy) 2017, 8’
Dwie postacie są połączone włosami. Każdy ruch i zmiana miejsca ma wpływ na drugą osobę. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy i MFFA Animocje.
39 tygodni, 6 dni, reż. Joanna Kożuch, Boris Sima (Słowacja) 2017, 8’
Eksperyment artystyczny, animowany dziennik i osobisty dokument przedstawiający autoportrety kobiety i mężczyzny, małżeństwa i współautorów, w ciągu 40 tygodni ciąży. Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Chilli, reż. Martina Mikušová (Słowacja) 2016, 8’
Film o agresji, pasji i niezrozumieniu w związku. Animacja inspirowana sztuką naiwną, fazą głębokiego snu i podświadomością. Film prezentowany m.in. na MFF w Trieście.
Morze, reż. Marharita Tsikhanovich (Białoruś) 2017, 4’
Melancholijna i minimalistyczna narracja w formie animacji o ulotności bytu i lekkości czasu, o iluzji wolności i samotności małego człowieka w morzu życia. Film prezentowany m.in. na KLIK! Amsterdam i MFFA w Hiroszimie.
Panta Rhei, reż. Wouter Bongaerts (Belgia) 2018, 10’
Introwertyczny biolog morski Stefaan ucieka z oceanu, podobnie jak badane przez niego wieloryby. Ale powodzie, cieknące krany i niekończący się deszcz wnikają w jego życie, a on nie umie powstrzymać wody... Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy.
Ćwir-ćwir, reż. Zhanna Bekmambetova (Rosja) 2018, 11’
Życie ukazane jako chodzenie po linie. Gdy się boimy – tracimy równowagę. Gdy jesteśmy szczęśliwi – zapominamy, że nieostrożny krok może być niebezpieczny. Nagroda publiczności na Athens Animfest oraz nagroda dla najlepszej animacji na MFF w Szanghaju. Polska premiera.
Tysiąc pocałunków, reż. Richard Goldgewicht (USA) 2018, 17’
Historia żydowskiej pary rozdzielonej przez wojnę, oparta na autentycznej korespondencji bohaterów, opowiedziana z lekką nutką ironii i poezji. Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy. Polska premiera.
Mnich, reż. Zharko Ivanov (Macedonia) 2018, 12’
W małym klasztorze, z dala od cywilizacji, samotny młody mnich maluje freski świętych na ścianach. Pewnego słonecznego dnia, łowiąc ryby w małej łódce na środku jeziora, nagle słyszy głosy. Czy to kuszenie ma być sprawdzianem dla jego sumienia? Film nagrodzony na MFFA w Hiroszimie. Polska premiera.

SALA KINOWA

16:30-18:10

MISTRZOWIE PEŁNEGO METRAŻU

Świt, reż. Laila Pakalniņa (Polska, Estonia, Łotwa) 2017, 96’

11-letni Janis donosi na swojego tatę. Jako przykładny pionier mieszkający w sowieckim kołchozie o nazwie „Świt” zdaje sobie sprawę, że wrogowie systemu czają się wszędzie. Nawet najbliżsi mogą spiskować przeciwko kolektywowi i jego władzy. Ojciec chłopca postanawia się zemścić. Film nagrodzony nagrodą PSC. Łotewski kandydat do Oscara.

19:30-21:00

GALA WRĘCZENIA ZŁOTYCH MRÓWKOJADÓW

Po raz 12 autorom najlepszych filmów Lubelskiego Festiwalu Filmowego zostaną przyznane statuetki Złotego Mrówkojada. Na najbardziej szalonej gali wręczenia nagród filmowych poznacie laureatów tegorocznej edycji LFF, dowiecie się, kto otrzymał Nagrodę Publiczności i weźmiecie udział w losowaniu wyjątkowych upominków. Przygotujcie się na głośne wybuchy śmiechu, momenty wzruszenia i liczne zaskoczenia. Galę poprowadzą Przemek Buksiński i Marek Żmuda. Wydarzenie w języku polskim i angielskim.

Programy archiwalnych edycji festiwalu można znaleźć w zakładce archiwum